Německá vláda převezme ve společnosti Uniper zhruba 30procentní podíl, aby zabránila jejímu úpadku. Uniper je v Německu největším dovozcem ruského plynu, kvůli prudkému růstu cen a omezení dodávek suroviny z Ruska se však ocitl v existenčních potížích a stal se zatím největší obětí současné krize na trhu s energiemi v Evropě.
Uniper zároveň dostal finanční injekci 15 miliard eur (přes 368 miliard Kč). Část tvoří bankovní záruky, část je nový kapitál po vstupu německé vlády do vlastnické struktury podniku. Firma požádala vládu o pomoc před dvěma týdny.
„Uniper je samostatný případ, není to návrh řešení pro všechny,“ řekl v pátek po jednání se zástupci společnosti kancléř Olaf Scholz. Dodal nicméně, že firmy, které jsou pro fungování energetické infrastruktury v Německu důležité, budou moci také čerpat finanční pomoc.
Dohoda o pomoci Uniperu také umožňuje přenést vyšší ceny plynu na spotřebitele, plyn pro domácnosti by měl zdražit od září nebo od října. Scholz však ujistil, že vláda připravuje úlevy a ochranu pro rodiny s nízkými příjmy. Od nového roku začne platit rozsáhlá reforma sociálních dávek a příspěvků na bydlení. Mimo jiné se rozšíří počet osob, které budou mít nárok na příspěvek na bydlení.
Ke snížení teplot v kancelářích bude třeba změna předpisů. Do topné sezony se ale nemusí stihnout
Společnost Uniper se v posledních měsících stala široce diskutovaným příkladem, jak se z velkého a stabilního podniku může snadno a rychle stát oběť ekonomické roztržky mezi Západem a Moskvou. Vztahy s Ruskem se vyhrotily po únorové invazi ruských vojsk na Ukrajinu. Většinovým vlastníkem Uniperu zůstane i po vstupu německé vlády finská společnost Fortum, její podíl se ale sníží na 56 procent ze současných zhruba 80.
Finský podnik uvedl, že zatím není jasné, jaké budou celkové finanční dopady současné krize na Uniper. „Zatím je předčasné odhadovat, jak vysoké ty ztráty budou,“ řekl podle agentury Reuters generální ředitel společnosti Fortum Markus Rauramo. Pokud ale ztráty přesáhnou dohodnutý strop sedm miliard eur, Německo se podle něj zavázalo, že bude ztráty kompenzovat způsobem, který nesníží hodnotu podílů jednotlivých akcionářů.
Uniper kvůli prudkému růstu cen plynu a nepříznivé situaci na trhu denně přichází o značné objemy peněz. Je totiž nucen kupovat plyn za výrazně vyšší ceny z alternativních zdrojů, protože ruská plynárenská společnost Gazprom vývoz plynu do Německa citelně omezila. Zdůvodňuje to technickými problémy, které němečtí představitelé zpochybňují.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist