Inflace nehýbe jen s rozpočty českých domácností. Její výše už překročila sedmnáctiprocentní hranici a ovlivnila tak i odhady příjmů a hlavně výdajů státní pokladny. Vláda proto včera schválila novelu zákona o státním rozpočtu na letošní rok. Pro daňové poplatníky z ní vyplývá zejména nárůst schodku o padesát miliard korun na 330 miliard. A tedy i větší zadlužení země. Oslovení ekonomové se shodují, že i přes nebývalou inflaci se vláda mohla dostat k lepším číslům.

Sněmovna by měla úpravu veřejných financí projednat v září. „Novelizovaný rozpočet se schodkem 330 miliard je realitou, kterou přinesla Putinova válka na Ukrajině,“ uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Doplnil, že státní rozpočet se musí kvůli rostoucím cenám vypořádat s dodatečnými výdaji. Mezi nimi dominují kompenzace vysokých cen energií, ale také druhá mimořádná valorizace penzí, příspěvky pro rodiny s dětmi či historicky první nákup plynu do státních hmotných rezerv.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.