Tchaj-wan v neděli postupně obnovil lety přes svůj vzdušný prostor. Informovalo o tom tchajwanské ministerstvo dopravy. Většina hlášení o čínských vojenských cvičeních v blízkosti ostrova podle resortu už neplatí.
Ministerstvo nicméně v prohlášení dodalo, že Tchaj-wan bude i nadále směrovat lety a lodě mimo oblast čínského vojenského cvičení u svého východního pobřeží. Toto opatření platí do pondělních 10:00 místního času (04:00 SELČ), uvedla agentura Reuters.
Tchaj-wan v sobotu podle agentury AP uvedl, že čínské vojenské cvičení, které Peking zahájil ve čtvrtek, zřejmě simuluje útok na tento nezávislý ostrov. V předchozí den čínská letadla krátce překročila střední linii Tchajwanského průlivu, tedy neformální hranici dělící obě strany. Tu překročily i čínské lodě.
Tchaj-pej proto uvedl do pohotovosti i námořnictvo a protivzdušnou obranu a ostrovní země v pátek vyslala stíhačky, aby varovaly 49 čínských letadel před vstupem do jeho vzdušné obranné zóny, uvedlo podle agentury Reuters tamní ministerstvo obrany. V sobotu tchajwanské ozbrojené síly podle AP vyslaly letecké a námořní hlídky kolem ostrova a aktivovaly pozemní raketové systémy.
Tchajwanská armáda také v pátek v noci detekovala čtyři bezpilotní letadla, která létala v blízkosti pobřeží ostrova. Podle armády šlo o čtyři čínské drony.
Peking se rozhodl vyostřit napětí v oblasti poté, co do Tchaj-peje přes opakovaná čínská varování dorazila šéfka americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová a stala se tak nejvýše postavenou návštěvou z USA od začátku tisíciletí. Čína krok ostře odsoudila a zanedlouho zahájila vojenské cvičení s ostrou střelbou v blízkosti ostrova. Tchajwanské ministerstvo obrany takové počínání odsoudilo a podotklo, že Čína vážně poškozuje status quo v oblasti.
V pátek čínské ministerstvo obrany oznámilo, že provádí letecké a námořní manévry ve třech směrech od břehů Tchaj-wanu s cílem „otestovat společné bojové schopnosti jednotek“. Podle posledního oznámení Pekingu cvičení, které mělo skončit v neděli, potrvá až do 15. srpna.
Rozsah a intenzita čínských manévrů kolem Tchaj-wanu pobouřily Spojené státy a další demokratické země, připomíná britský The Guardain. Bílý dům si v pátek předvolal čínského velvyslance ve Washingtonu. Peking v pátek oznámil, že v reakci na návštěvu Pelosiové na Tchaj-wanu končí spolupráci se Spojenými státy v řadě oblastí, včetně ochrany klimatu nebo dialogu mezi vojenskými představiteli obou zemí. To Bílý dům označil za chybu a nezodpovědný přístup.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist