Vyřizování věcí na úřadech z domova takzvaně na jeden klik a rychlé předávání dat mezi ministerstvy nemusí jít takovým tempem, jak si představuje pirátský vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš. K jeho návrhu zákona o nově vznikající Digitální a informační agentuře (DIA), která má začít pracovat od příštího roku, se vyjádřili průmyslníci. Z jejich osmi připomínek vyplývá, že Bartoš na svůj projekt příliš spěchá, může se mu prodražit a bude pro něj těžko shánět odborníky. Přesto se shodují, že urychlit digitalizaci je potřeba a nová agentura tomu může pomoci.

Úkolem agentury bude zejména dohled nad sdílením údajů mezi systémy jednotlivých ministerstev tak, aby úřady následně nechtěly po občanovi nic navíc. Měly by dokázat využít informace, které už stát má, byť jimi disponuje jiné ministerstvo. Díky sdílení informací by například ubylo formulářů, jež musí člověk vyplňovat. Bartoš slibuje, že agentura, kterou nebude řídit nikdo z vlády, začne fungovat už na začátku příštího roku. Bude v ní pracovat zhruba 300 lidí, hlavně expertů na informační a komunikační technologie.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se