Může relativně malá země, jako je Česko, řešit geopolitiku, když se v souvislosti s ní hovoří hlavně o velmocech a velkých aliancích? Tohle zamýšlení se nad stavem české zahraniční politiky a sousedů Česka v čase bezpečnostní a energetické krize půl roku po vypuknutí ruského útoku na Ukrajinu mě vedlo k zalistování v dnes již klasické učebnici „Political Geography“ Martina Iry Glassnera a k pročtení kapitol o geopolitice a státech bez přístupu k moři. A k závěru, že Česko se potřebuje na svoji současnou situaci podívat čerstvýma očima, protože se přepisují obranné plány NATO, staví nová energetická spojení, a v důsledku i mění politické aliance – a sousedské vztahy. Je to největší změna za posledních třicet let.

Česká politika, stejně jako ta evropská, potřebuje více strategického myšlení – a tím pádem i geopolitiky. Už jen proto, že Česko je geograficky předurčené k tomu co nejlépe se sousedy vyjít. Jsme totiž otevřená ekonomika a při pohledu na východ jsou to země jako Slovensko nebo Polsko, které tvoří českou obrannou linii a jejichž politická stabilita a investice do obrany by měly nyní určovat míru obav české politické reprezentace a armádní generality.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.