Řekněme si to na rovinu. Západní sankce mají na Rusko menší dopad, než se původně očekávalo. Na začátku konfliktu na Ukrajině se odhady letošního propadu ruské ekonomiky pohybovaly okolo 10 procent, avšak podle posledních dat to nebude ani polovina. Ruský HDP ve druhém čtvrtletí meziročně poklesl o čtyři procenta a podle posledních průzkumů sentimentu je Rusko dokonce z recese venku. Za hlavní důvody tohoto vývoje považujeme tamní vládní opatření a vysoké ceny ropy a plynu.
Začněme vládou. Ta prostřednictvím státem kontrolovaných firem ovládá většinu ekonomiky a doposud úspěšně eliminovala tlaky na propouštění či pokles mezd. V koordinaci s centrální bankou se jí podařilo zkrotit inflaci díky kombinaci prudkého posílení rublu a ani ne pětiprocentního růstu cen energií a pohonných hmot. To omezilo pokles reálných příjmů Rusů, které navíc omezení dostupnosti dovozů a zahraničních dovolených donutilo více utrácet za služby a zboží domácího původu. Silný rubl a velkorysá vládní opatření by byla stěží možná bez vysokých cen ropy a plynu, které vládě zajistily jen za prvních sedm měsíců letošního roku příjmy ve výši 117 miliard dolarů.
Nicméně v této – z hlediska finančního – kritické oblasti se situace již obrací v neprospěch Ruska. Ceny ropy klesají a 5. prosince vstoupí v platnost embargo na námořní dovozy ruské ropy tankery do Evropy, což vyřadí zhruba pětinu ruského vývozu ropy. Zhruba stejné množství vypadne o dva měsíce později, kdy vstupuje v platnost embargo na dovoz ruských ropných produktů. Rusko taktéž, díky prudkému poklesu objemu dodávek plynu do Evropy, jen částečně profituje z vysokých cen plynu. Za klíčové ale považujeme dopady dlouhodobé – ztrátu západních trhů a dodávek, útlum investiční aktivity a pokles kvality lidského kapitálu.
Dovolená na španělské pláži není lidské právo. Proč by Rusové neměli dostávat víza pro vstup do EU
Celkově bychom proto nepřeceňovali aktuální relativně dobrá data o stavu ruské ekonomiky a rozpočtu. Sankce dokážou Rusko citelně oslabit, i když nedokážou zastavit jeho agresi, stejně jako nedokázaly změnit politiku zemí jako Írán, Severní Korea či Venezuela.
Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist