Kvůli kariérnímu postupu v armádě vstoupil do KSČ a pracoval pro tehdejší Vojenské zpravodajství. Kritici proto namítají, zda Petr Pavel, jeden z favoritů prezidentských voleb, představuje bezpečnostní hrozbu. Což generál ve výslužbě odmítá s tím, že zastával post předsedy Vojenského výboru NATO. „Měl nejpřísnější bezpečnostní prověrky NATO. Zřejmě žádný jiný Čech není tak důkladně a opakovaně prověřený bezpečnostními službami,“ uvádí web Petra Pavla. Podle informací HN však žádnou prověrkou NATO, která by zkoumala například právě jeho působení za minulého režimu, projít nemusel.

Existuje národní prověrka, kterou vydává český Národní bezpečnostní úřad (NBÚ), a pak je prověrka Severoatlantické aliance. „Prověrka NATO ale přichází v úvahu pouze v případě, že od vydání prověrky od NBÚ uplyne například půl roku, než diplomat či voják nastoupí do struktur NATO. I pak ale aliance prověřuje jenom těch pět měsíců. Jinak se aliance spoléhá na národní prověrku, do minulosti nejde,“ říká česká diplomatka, která pracovala pro NATO v Bruselu. Nepřeje si zveřejnit jméno, HN ale její identitu znají.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.