Tchajwanci mají za sebou tři nejnapjatější týdny za poslední dvě dekády. Kvůli návštěvě šéfky americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na ostrově Čína rozpoutala v okolních vodách a ve vzdušném prostoru nebývalé vojenské manévry, které měly demonstrovat blokádu a Tchajwance zastrašit. Velvyslanec Liang-Ruey Ke, který je vedoucím Tchajpejské hospodářské a kulturní kanceláře v Praze, tedy neoficiálního velvyslanectví Tchaj-wanu, sledoval čínskou reakci na vlastní oči. V rozhovoru pro HN popisuje scénáře, s nimiž pracuje tchajwanská vláda, i další možnosti ekonomické spolupráce mezi Českem a Tchaj-wanem.
HN: Právě jste se vrátil z Tchaj-wanu. Jak tam lidé reagují na čínské vojenské cvičení kolem ostrova? Cítí se ohroženi invazí?
Strávil jsem tam teď dva týdny. Média intenzivně pokrývala jak návštěvu Nancy Pelosiové, tak čínské hrozby a vojenské cvičení. Tchajwanci ovšem ukázali odolnost a sebedůvěru. Cvičení ani dezinformační kampaň nezpůsobily ve společnosti paniku. Tchajwanci si uvědomují, jak důležité je udržet si demokratický způsob života a svobodu. Pod autoritářskou vládou by jejich život byl dost jiný, jak se ukázalo v historii.
Během dlouhých let komplikovaného vztahu s Čínou si Tchajwanci uvědomili, že na jedné straně musí být ve vztahu s ní pragmatičtí kvůli obchodu a cestování, ale na druhé straně se vláda v Pekingu snaží zasahovat do snahy Tchaj-wanu být propojený s mezinárodním společenstvím. Lidé většinou zůstávají v klidu a vojenské cvičení spíš podpořilo nedůvěru a antagonismus Tchajwanců vůči Číně.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.