U jednoho ze supermarketů v polském horském středisku ve Sklářské Porebě stojí víc aut s českými poznávacími značkami než s těmi polskými. A další český vůz na místo vzdálené asi 14 kilometrů od českých hranic právě přijíždí. Vyskakuje z něj dlouhovlasá bruneta Denisa Dytrychová. „Už dvacet kilometrů se těší a o ničem jiném nemluví,“ říká její manžel, s nímž právě dorazila k supermarketu Biedronka.

Polští obchodníci tu hovoří o rychlém růstu počtu právě českých zákazníků. Jen v červenci jich přibyla třetina. Sem i do nedalekého Německa jezdí pro levnější jídlo, nábytek, léky, stavební materiál či drogerii. Ještě v roce 2021 byly přitom ceny potravin v Česku šesté nejnižší v Evropské unii.

„Jsem tu poprvé. Na Facebooku jsem si našla skupinu, kde lidé řeší polské nákupy. Jedeme sem s kamarády kvůli cenám, které jsou výrazně nižší než u nás doma. Třeba olej je v Česku za 80 korun a tady stojí 35 za litr,“ vysvětluje cestu do Polska Dytrychová, která přijela z asi 50 kilometrů vzdálené Staré Paky. Spolu s partnerem předpokládají, že se jim cesta vyplatí, když k tomu ještě natankují plnou nádrž lacinějšího polského benzinu.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se