Zatímco se většina evropských energetických firem koupe v penězích, francouzský gigant EDF jen za první pololetí prodělal 5,3 miliardy eur (130 miliard korun). Přitom by si měl v době, kdy se ceny elektřiny vymkly z kloubů, užívat žně ještě větší, než je v odvětví běžné – vždyť jádro jeho produkce je v atomových elektrárnách nezatížených emisními povolenkami, jejichž cena také raketově stoupla.

Jenže proti tomu jde řada neočekávaných odstávek jeho nenahraditelných jaderných elektráren, a EDF je tak jedním z velkých viníků současné evropské energetické krize. Firmě řádně pustila žilou i regulace ceny elektřiny pro domácnosti prosazená prezidentem Emmanuelem Macronem v době, kdy bojoval o znovuzvolení.

ČEZ je ve zcela odlišné situaci – jeho výroba šlape, v prvním pololetí vydělal 34 miliard korun a to je jen začátek. Jeho jaderné elektrárny jedou naštěstí podle plánu (aféra se svary zasáhla výrobu v době, kdy byl elektřiny nadbytek) a za tu elektřinu, kterou ještě „nepředprodal“, dostává vysoké aktuální ceny. Co ale má český energetický obr s tím francouzským společné je vedle možnosti spolupráce na Dukovanech II záměr „svých“ vlád dostat je plně do svého vlastnictví.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se