Před dvěma třemi lety téma energií nikoho nezajímalo. Dnes se lidé u piva téměř o ničem jiném nebaví. Účty za elektřinu a plyn na letošní zimu děsí domácnosti, firmy a přeneseně pak i politiky. A není se čemu divit, růst je naprosto bezprecedentní a celá Evropa má nakročeno k největší energetické krizi od druhé světové války.

Stačí se podívat na energetické burzy. Elektřina na další rok se nyní prodává za 642 eur za megawatthodinu, během denního obchodování se opakovaně dostala i nad sedm stovek. Loni všichni bili na poplach, když se dostala nad 80 eur za megawatthodinu, předloni stála dokonce jen 44 eur. Za rok tak zdražila osminásobně, za dva roky pak dokonce téměř patnáctinásobně.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se