Stát již poskytl ČEZ půjčku tři miliardy eur (asi 74 miliard korun) na burzovní garance a další výrobci potřebují pomoc rovněž. Nejde však jen o český problém, v EU jeden stát za druhým dává záruky, aby zabránil technickému kolapsu energetických společností. Požadované finanční garance na burzách dlouhodobých kontraktů jsou tak vysoké, že to žádné energetiky nejsou schopné zvládnout.

Ruku v ruce s rostoucími cenami a rostoucími účetními zisky jdou však i nápady na zdanění energetických firem napříč celým kontinentem (nebo na omezení jejich okamžitých příjmů přes cenové stropy). Jinými slovy, máme tady další potenciální požadavek na zoufale chybějící likviditu, kterou státy musí energetikám poskytnout. Ve výsledku pak stát bude muset firmám znovu půjčit – na dodatečné daně, které na ně uvalí. Jinak je pošle do bankrotu stejně spolehlivě jako extrémní garance burzy. Jak je tohle možné?

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.