Máme cenové stropy na energie. Sláva! Nebo ne? Drama na energetických burzách vystupňovalo tlak do té míry, že se muselo rychle přijít s řešením, které zmírní obavy domácností, zda finančně přežijí tuto zimu.

Nejsme v tom sami, problém s drahými energiemi řeší celá Evropská unie. Proto by bylo ideální počkat na řešení, které má detailně rozpracovat Evropská komise, teprve potom přidat doplňující kroky na úrovni vlády. Komise přišla s chytrým řešením, které je ve své podstatě 100procentní daní na nadměrné zisky při výrobě elektřiny z jiných zdrojů, než je zemní plyn.

Doplňujícím národním řešením je, jak tyto peníze rozdělit a zmírnit ekonomické a sociální dopady energetické krize. Vláda si opět vybrala řešení plošné, ačkoliv pokaždé za to sklízí kritiku. Neustále se vůči tomu vymezuje potřebou rychlého jednání. Nebylo už dost času na chytřejší, cílenější řešení? Náš sociální systém je postavený velmi dobře a rychlá úprava parametrů příspěvku na bydlení a přídavků na dítě by byla jistě vhodnější. Ideálně s doplněním kapacit úřadů ke zvládnutí administrace těchto dávek. Alternativně je mohl doplnit paušální příspěvek na energie, který by ponechal signalizační vliv vysokých cen pro úspory ve spotřebě energií.

Když už cenový strop, měl by existovat limit na dotovanou spotřebu, jako je tomu v jiných zemích. Pro někoho nemusí šest korun za kilowatthodinu stačit a bude potřebovat další pomoc, pro jiného nemusí být problém za tuto cenu tepelným čerpadlem ohřívat bazén, ačkoliv při dvojnásobně vysoké tržní ceně by si to rozmyslel. Limit na dotovanou spotřebu, třeba 80 procent průměrné spotřeby jako v Rakousku, by ponechal důvod k hledání úspor a také by limitoval fiskální náklady.

Domácnosti se na spotřebě elektřiny podílí necelými 30 procenty. Pokud stejným způsobem přistoupíme k řešení vysokých cen energií pro firmy, přijde nás to na 400, 500 nebo 600 miliard korun?

Za tuto cenu si alespoň ČNB oddychne, neboť díky cenovým stropům neprosáknou vysoké burzovní ceny elektřiny a plynu do spotřebitelské inflace. Bez nich by v lednu byla inflace asi o čtyři až pět procentních bodů vyšší, při zohlednění vah ve spotřebním koši a podílu domácností se zafixovanými cenami.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.