Aktuální favorit prezidentských voleb a penzionovaný generál Petr Pavel v rozhovoru pro HN odpovídá na citlivé otázky týkající se jeho minulosti. „Můj názorový politický vývoj byl zpožděný prostředím, ve kterém jsem žil. Ve vojenském školství žádné alternativní myšlení neexistovalo,“ říká s tím, že třeba vstup do KSČ pro něho vůbec nebylo těžké rozhodnutí. Až později si uvědomil, že to byla chyba. Věří ale, že už to odčinil. Mluví o své zkušenosti z války, vysoké pozice v NATO, ale třeba i o tom, že by jako prezident vyzval k přijetí eura.

HN: Vaše jednotka v mírové misi UNPROFOR pomohla v lednu 1993 zachránit odříznuté francouzské vojáky z válečné zóny mezi Srby a Chorvaty. Co se vám vybaví, když si na to vzpomenete?

Všichni, kteří jsme tehdy do této mise šli, jsme vnímali, že to je naplnění toho, proč jsme vojáky. Vnímali jsme to tak, že dnes jsou v problému Francouzi, zítra můžeme být my a očekávali bychom to samé od nich. Připadlo nám to jako naprosto přirozená věc. Druhý dojem byla naprostá bezmoc, protože UNPROFOR nebyla bojová mise, nebyla pro to vůbec vybavená, neměli jsme zpravodajské informace, ani my jsme nebyli vybaveni na boj, měli jsme jen ruční zbraně a jít do prostoru, kde probíhal standardní konflikt s použitím všech druhů zbraní, nebylo jednoduché.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.