Nová tabulka pro výpočet výživného, kterou představil resort spravedlnosti, zohlednila soudní praxi. Ve zkratce, čím víc dětí člověk má (a platí na ně), tím méně (z hlediska poměru výdajů k příjmům) na ně bude platit. Autoři rovněž upozornili, že tabulka nesleduje ani speciální potřeby dítěte, ani nepočítá se zvýšenými náklady na energie či bydlení. Zkrátka je orientační.

Nutno říci, že nová tabulka byla dlouhodobě očekávaná. První verzi, kterou zveřejnilo ministerstvo v roce 2010 ještě za „panování“ ministryně Daniely Kovářové za ODS, mnozí plátci označovali rovnou jako „kastrační“. Praxe se ale mezitím ustálila, tabulka i tehdy byla (z hlediska plátců naštěstí) pouze orientační, a alimenty tak stále ve většině případů ani zdaleka nepokrývají polovinu nutných nákladů.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.