V každé školní třídě jsou v průměru tři až čtyři děti, které jsou ve vážném riziku duševního onemocnění. Statistikám dává za pravdu i situace v ambulancích dětských psychiatrů, které jsou přeplněné pacienty, jejichž počet se oproti roku 2010 zvýšil podle odhadů Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) o polovinu. Odborníků, kteří by mohli situaci zlepšit, je však v Česku nedostatek. Napravit stav, který ve zdravotnictví vznikl kvůli špatnému plánování a zbytečné složitosti vzdělávání dětských psychiatrů, se podaří až za několik let.

V roce 2019 bylo podle dat VZP dětských pacientů téměř 60 tisíc, pandemie covidu v následujících dvou letech pak podle expertů situaci výrazně zhoršila. Přesná čísla však zatím nemá pojišťovna k dispozici.

Jasné je, že se nejčastěji děti a mladiství potýkají s úzkostmi a depresemi, závislostmi a poruchami příjmu potravy. Výsledkem je, že mezi nezletilými přibylo sebevražd. Podle VZP jsou momentálně druhou nejčastější příčinou úmrtí mladých do 24 let věku. O 57 procent se také zvedl počet dospívajících dívek ve věku 15 až 19 let s poruchami příjmu potravy, zejména mentální anorexií, bulimií a přejídáním.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.