Loni rozjela společnost Draslovka Holding ze skupiny bpd partners miliardářů Petra Pudila, Vasila Bobely a Jana Dobrovského velkou investiční jízdu v USA či Jižní Africe. A vyplatilo se jí to. Kvůli válce Ruska na Ukrajině totiž rostou v Evropě včetně Česka raketově ceny energií a hlavně chemické podniky mají problém ufinancovat výrobu závislou na ruském plynu. Draslovka proto také už na jaře ukončila produkci pevného kyanidu sodného ve svém závodě v Kolíně a vyrábí ho v USA. Petr Pudil v rozhovoru pro HN varuje, že pokud Evropa neudělá reformu energetického trhu, čeká ji odliv investic a radikalizace společnosti.     

HN: Jak hodnotíte situaci v energetice po začátku ruské války na Ukrajině? 

Tak, že si musíme přiznat, že evropský model trhu v energetice selhal. Že byla chyba, že jsme si nezvolili model single buyer (jediný nákupčí v energetice, který prodává za regulované ceny – pozn. red.) a také že jsme si zvolili plyn jako palivo, které nás přenese k bezemisní energetice.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.