Vladimir Putin vysvětluje svoji agresi vůči Ukrajině jako kulturní válku proti „nacismu“ s tím, že Ukrajinci jako národ vlastně neexistují. Donald Trump svým voličům v USA nabízí „Ameriku na prvním místě“ především pomocí kulturních argumentů spojených s americkou identitou. Demonstranti na Václavském náměstí 3. a 28. září hovořili o tom, že chtějí vládu, která bude bránit „skutečné české zájmy“, ať už to znamenalo cokoli.

Udělat ze sebe oběť okolí a získat politickou moc pomocí kulturních argumentů, které využijí „mytické minulosti“ a kulturní odlišnosti, se stalo jednou ze základních metod autoritářských nebo k autoritářství směřujících politiků. Klíčem k pochopení mnoha populistů je politika identity, což si mnozí demokraté uvědomují jen pomalu a neumějí na to reagovat. Příkladem takového nepochopení je vztah Evropské unie k Maďarsku, kde se stala politika identity základem moci premiéra Viktora Orbána, vládnoucího od roku 2010.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.