Oznámení, že Evropská komise plánuje zadržet Maďarsku finanční prostředky ve výši 7,5 miliardy eur v reakci na porušování zásad právního státu v souvislosti s korupčním zadáváním veřejných zakázek, může mezinárodní pozorovatele přimět k zamyšlení: jak se Viktoru Orbánovi podařilo loni v dubnu dosáhnout drtivého vítězství navzdory tak přesvědčivým důkazům o špatném vládnutí, jeho silným vazbám na Vladimira Putina a ruské invazi na Ukrajinu, která narušila volební kampaň?

Maďarská vládnoucí strana Fidesz obdržela tři miliony z více než 5,6 milionu odevzdaných hlasů (52 procent), čímž získala již počtvrté ústavní většinu a 68 procent (135) křesel v parlamentu. Přestože předběžné průzkumy předpovídaly těsný souboj, sjednocená opozice získala pouze 57 ze 199 křesel – téměř výhradně v hlavním městě Budapešti –, zatímco krajně pravicová strana Mi Hazánk se do parlamentu dostala se šesti mandáty.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.