Babí léto konečně dorazilo. Inflaci snad už dochází dech. Jenže ekonomiku možná čeká náraz do zdi, kterou před české firmy postavily vysoké ceny elektřiny a zemního plynu. Zatímco německá vláda připravila velmi štědrá opatření proti drahým energiím, většina ostatních evropských zemí, včetně Česka, si je buď nemůže dovolit, nebo jedná příliš pomalu.

Jak velkému problému čelíme? Pokud srovnáme aktuální ceny energií s loňskými, máme před sebou potíž zhruba za 750 miliard korun. O tolik navíc by podniky a domácnosti zaplatily při nezměněné spotřebě energií. Dvě třetiny z toho připadají na elektřinu, třetina na plyn.

A jak tento problém řešit? Především ho zmenšit snížením spotřeby energií. Následně ho rozdělit, aby byl pro jednotlivé části ekonomiky a firmy snesitelný, způsobil co nejméně škod, ale zachoval tlak na odpovědnost a úspory.

Domácnosti loni za elektřinu a plyn zaplatily zhruba 60 miliard korun, při současných cenách by je stejná spotřeba energií stála asi 250 miliard. Díky fixacím to bude méně. Pokud ovšem ceny neklesnou, problém se v plné výši jen posune na později. Více než polovinu dodatečných nákladů domácností na sebe vzala vláda, cenové stropy budou stát asi 130 miliard korun, po refixaci všech dodávek až 170 miliard.

Ve firemním sektoru je to naopak. Problém dodatečných nákladů na energie v řádu stovek miliard korun pomáhá vláda mírnit kompenzačním programem v objemu 30 miliard.

Fiskální prostor je kvůli pandemii a populismu značně vyčerpaný. Jenže i s malým prostorem se dá pomáhat lépe, respektive právě proto musí. V případě domácností vláda vytlouká jeden neefektivní plošný klín (úsporný tarif) dalším podobným (cenové stropy). Pro srovnání: cenové stropy přijdou na 130 miliard korun, příspěvek na bydlení ročně přijde státní rozpočet na necelých sedm miliard korun, přídavky na dítě jsou méně než tři miliardy.

Lépe zacílená pomoc domácnostem mohla podstatně lépe ochránit ty nejvíce ohrožené a zároveň by bylo o hodně více prostředků pro pomoc firmám. Design možných opatření pro podniky je už ovšem jiná kapitola.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.