Ještě před zahájením právě probíhajícího celonárodního sjezdu Komunistické strany Číny bylo politbyro v čele s generálním tajemníkem Si Ťin-pchingem pochváleno za správnou a vhodnou reakci na důsledky „ukrajinské krize“.

Ať už s tímto hodnocením souhlasíme, nebo nikoliv (a na konečný verdikt je nejspíš příliš brzy), ruská invaze ve skutečnosti dostala čínské vedení do úzkých. Postoj Pekingu je od počátku nové fáze ruské agrese proti Ukrajině postavený na nelehkém balancování mezi několika cíli. Peking se snaží naplňovat strategické partnerství s Ruskem, zároveň ale nechce ohrozit vztahy se Západem a přivést na sebe ekonomickou odvetu v případě příliš viditelné podpory Putina. Čína navíc usiluje o to, aby bylo zachováno zdání, že respektuje mezinárodní právo. A to především princip územní celistvosti, který Putinova válka fundamentálně porušuje. A v této komplikované situaci se Peking snaží chovat tak, aby z ní pragmaticky co nejvíc vytěžil.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.