Euro zažívá mimořádně špatný rok. Vůči dolaru ztratilo za letošní rok 14 procent své hodnoty a propadlo se pod paritu, pod níž bylo naposledy před 20 lety. Radují se z toho američtí turisté, kteří si najednou v Evropě pořídí více než dříve. Neradují se spotřebitelé v eurozóně, kteří si vše dovážejí dráž.

Za slabostí eura je na prvním místě rozdíl v úrocích. Americký Fed zareagoval podstatně dříve na rostoucí inflaci a od března zvyšuje z nuly úrokové sazby. Postupuje rychle dál, nyní má základní úrok 3,25 procenta. Naproti tomu Evropská centrální banka tvrdošíjně opakovala, že inflace pomine, a po dlouhém váhání začala sazby zvyšovat až v červenci na nynějších 1,25 procenta. Investoři přesouvali peníze za vyššími úroky do USA, a proto dolar posiloval a euro sláblo.

Problém společné evropské měny je však hlubší. Během letošní energetické krize bylo možné sledovat, jak euro sláblo ve dnech, kdy rostla cena zemního plynu, a naopak posilovalo, když zemní plyn zlevňoval. Dražší zemní plyn totiž znamená evropskou recesi, a to především recesi německého průmyslu. Ten dokázal roky používat relativně levné energie k výrobě exportního zboží, které putovalo hlavně do Číny. Tržby za tento export se měnily zpátky na eura, což dlouhou dobu vytvářelo poptávku po evropské měně a drželo ji při síle.

Tento model je však nyní na ústupu. Drahé energie zastavují německou výrobu, navíc čínský růst je kvůli nekonečnému boji s covidem mimořádně pomalý. Obchodní bilance eurozóny se letos propadá závratným tempem. Téměř deset let vykazovala eurozóna obchodní přebytky okolo 200 miliard eur měsíčně. Nyní je v deficitu, v jakém nikdy nebyla, 250 miliard.

Kdo bude na devizovém trhu euro kupovat, když obchodní bilance již nevytváří přirozenou poptávku po evropské měně a euro nenabízí ani finanční zhodnocení díky úrokovým sazbám? Slabé euro se nejeví jako krátkodobý výkyv, ale spíše jako nový normál, který odráží chřadnoucí schopnost eurozóny obstát ve světovém obchodu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist