Nesouhlasíme s názorem, že zelené plány na změnu klimatu vyžadují ukončení financování uhlí, ropy či plynu. V investicích do fosilních paliv budeme pokračovat. Zhruba tak by se dalo podle britského listu Financial Times interpretovat stanovisko dvou největších investičních společností světa BlackRock a Vanguard Group.

Obě americké firmy reagovaly na dotazy zástupců Spojeného království v oblasti energetiky. Ti zjišťovali, jakým způsobem by BlackRock a Vanguard zajistily energetickou bezpečnost Velké Británie, pokud by ze svých portfolií vyřadily fosilní aktiva.

Jde o pozoruhodný obrat. Tyto investiční giganty se totiž dříve zavázaly nejpozději do roku 2050 financovat pouze projekty s nulovými emisemi. Podle některých expertů vyjádření obou amerických firem nejsou v souladu se závazky plynoucími z pařížské klimatické dohody. Její snahou je mimo jiné přispět k udržení nárůstu průměrné globální teploty výrazně pod hranicí dvou stupňů Celsia v porovnání s obdobím před průmyslovou revolucí. 

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.