Nad národními stereotypy se často mává rukou, ale někdy mohou být dobrým návodem, jak číst situaci a rozumět vyjednávání politiků. V posledních dnech to předvádějí Poláci a Maďaři. Jejich politický svazek dvou hnízd konzervativního odporu v Evropské unii značně oslabil. Zejména kvůli rozdílnému postoji vůči ruské agresi na Ukrajinu. Ale pořád mají nálepku potížistů, s nimiž si zbytek unie, kterou nyní vedou Češi, tak nějak neumí poradit.

Nicméně sledujme, co dělají premiéři obou zemí. Viktor Orbán si rétoricky vede svou o poslední baště bránící křesťanské hodnoty, protiruských unijních sankcích jako bombách oslabujících maďarskou ekonomiku (to je aktuální kampaň v ulicích maďarských měst) a levném plynu z Ruska, protože Maďarsko prý nemá na výběr (má, jen by se muselo trochu snažit).

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.