Nejnovější typ mobilu od Applu – iPhone 14 Pro – nabízela o víkendu Alza o 16,5 tisíce levněji než konkurence. „Cenová bomba“, jak uváděla, to ale byla jen zdánlivá. E-shop měl ve srovnávači cen s vybranou konkurencí sice stejné typy telefonů, ale s jinou velikostí paměti. Což bylo důvodem nižší ceny. Česká obchodní inspekce už dostala kvůli tomu podnět, zda takovým srovnáním nešlo o klamání zákazníků.

Alza nabízela nový telefon s pamětí 128 GB zhruba za 33 tisíc korun. Za konkurenci se však porovnával sice stejný model, ale s osmkrát větším úložištěm 1 TB. Ten tak vyjde na necelých 50 tisíc korun.

„Byla to chyba, která však vznikla mimo Alzu,“ říká mluvčí internetového obchodu Daniela Chovancová s tím, že šlo o nedopatření v algoritmu, který se pro srovnávání využívá. „V cenovém srovnávači došlo kvůli chybě v dodávaných datech ze strany konkurence k napárování ceny na jinou variantu produktu,“ tvrdí.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.