Odpojit, či neodpojit? Hamletovskou otázku řeší zákazníci tuzemských tepláren, tedy podle posledního Sčítání 2021 zhruba třetina domácností. Ačkoliv je počet „teplárenských“ obydlí o 93 tisíc vyšší než před deseti lety, při zohlednění nových domů je patrné, že daleko rychlejším tempem přibývá soběstačných, na teplárně nezávislých domácností. Data statistiků přitom ještě nepokryla probíhající energetickou krizi, kdy zájem o energetickou soběstačnost značně narostl. 

S rostoucím množstvím odpojených zákazníků se přitom celý byznys model centrálního zásobování teplem dostává pod tlak. I méně odběratelů znamená stále stejné náklady na provoz rozsáhlé infrastruktury. Vystresovaný sektor na to reaguje zvýšenou nervozitou, která se aktuálně přetavila v poněkud radikální pozměňovací návrh k novele energetického zákona z pera poslance za ODS Václava Krále, jinak také šéfa Teplárny České Budějovice. 

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.