Dlouho byl nejvýše postaveným Čechem ve světě technologického byznysu Robert Kyncl, viceprezident Googlu, který měl na starost obchodní a provozní záležitosti YouTube. V lednu Kyncl odchází více do světa showbyznysu, stane se výkonným ředitelem Warner Music Group. České zastoupení na vrcholných pozicích ve světě technologií převezme Aleš Holeček z Microsoftu.
Aleš Holeček v minulosti řídil vývoj Windows, od Visty a „osmiček“ až po Windows 10. Jeho aktuální působení v týmu Microsoft Office ale dostalo nový náboj. Po 32 letech Microsoft opouští Joe Belfiore, který byl nejvíce vidět ve spojení s mobilním operačním systémem Windows Phone, a předává žezlo Holečkovi. Pro Belfioreho to byl srdcový projekt, který kvůli strategickým chybám Microsoftu skončil fiaskem. Až s odstupem je znát, jak obrovský negativní vliv na celou budoucnost technologií neúspěch Windows Phone měl. Dal vzniknout duopolu iOS a Androidu.
Belfiore ale konec Windows Phone ustál, a i když si dopřál dlouhý sabatical s rodinou, do Microsoftu se vrátil a pracoval na Windows 10 a poslední dva roky vedl divizi Microsoft Office. Během celého Belfioreho působení v Microsoftu byl znát jeho důraz na jednoduché, přehledné a užitečné uživatelské prostředí, které je prioritou i u nedávno oznámených nových produktů Microsoft Designer a Microsoft Create.
Tři důvody, proč je Twitter zatím nejlepší sociální síť. A tři způsoby, jak ji Musk začal ničit
Systém stále aktivní obrazovky a živých dlaždic z Windows Phone doceňují už dlouho uživatelé Androidu a letos se přidali i uživatelé nových iPhonů. Belfiore to ostatně s telefony nevzdal, nejnovější funkce Microsoft Office přidává možnost přímo vkládat obrázky z telefonů s Androidem do dokumentů ve Wordu nebo Powerpointu. Drobnost, ale milá a užitečná.
Belfiore a Holeček pracovali spolu na Windows i Office, takže jde o přirozené předání pravomocí, které proběhne plynule. Joe Belfiore plánuje předat svou roli během následujících měsíců. Jeho odchod není podle znalců poměrů v Microsoftu, jako je Mary Jo Foley, vynucený. Oznámení, že chce trávit více času s rodinou, není eufemismus pro „už mě tu nechtějí“. Odejít po padesátce z vedení obří korporace s tím, že už to stačilo a že je čas užívat si rodiny a klidu, je obdivuhodné a záviděníhodné.
Méně záviděníhodná je pozice Elona Muska, který se s obrovským elánem pustil do kolonizace Twitteru. Tento týden není větší zprávy, nebo spíše záplavy zpráv, než to, jak se nejbohatší muž planety vyrovná s nákupem nejmenší „velké“ sociální sítě. Jádro transakce s hodnotou 44 miliard pro Twitter znamená nejen kontroverze kolem moderování obsahu, ale obrovský zásah do financí. Na Muskův Twitter „spadne“ i 13 miliard dolarů, které si na koupi sociální sítě půjčil. Náklady firmy na splátky úvěrů tak stoupnou z 51 milionů dolarů přibližně na miliardu dolarů ročně.
Musk je odhodlaný peníze vydělat prostřednictvím předplatného Twitter Blue, které jako hlavní lákadlo nabídne ověření uživatelských účtů, zvýraznění příspěvků a odpovědí na příspěvky ve srovnání s neplatícími uživateli a snížení objemu zobrazované reklamy o polovinu. Tlak na předplacené služby, které by měly stát ekvivalent osmi dolarů měsíčně (proti původně uváděným dvaceti) ale pravděpodobně přinese odliv uživatelů – nebo alespoň zpomalí příliv těch nových. A reklamní agentury v USA už začínají klientům radit, aby reklamu na Twitteru zatím utlumili.
Musk kromě snahy zvýšit příjmy hodlá dramaticky snížit výdaje na zaměstnance – jejich počet plánuje snížit o polovinu, i když původní spekulace hovořily o třech čtvrtinách. Vzhledem k poštu uživatelů je dost možné, že Twitter má příliš zaměstnanců, ale možná ne. Nabízí se například srovnání s Redditem, který má podobný počet uživatelů – ale Reddit má k dispozici téměř tisíc dobrovolníků – moderátorů jednotlivých diskusních skupin, kteří pomáhají zajistit dodržování pravidel komunikace. Twitter nic takového nemá a uživatelé jen čekají, jaké změny pravidel pro zveřejňování obsahu Elon Musk zavede.
Maniakální Elon Musk se rád stylizuje do role Iron Mana, ale nejde z něj takový respekt jako z Kratose, bájného boha Války, kterého si vymysleli v herních studiích Sony. God of War s podtitulem Ragnarök po čtyřech letech hráčům přináší další dávku chaosu a destrukce okořeněné severskou mytologií.
Novinka nabízí více vedlejších úkolů, více hratelných postav a větší svět – nebo spíše hned několik světů, ve kterých se Kratos a Atreus mohou pohybovat. Kombinace brutálních soubojů a poutavého příběhu stále funguje, i když se tvůrci museli trochu držet zpátky, aby hra fungovala nejen na PlayStation 5, ale i na sto milionech konzolí PlayStation 4. Celou recenzi najdete na HN.cz.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist