Nosnou ideou kryptoměn je snaha vybudovat alternativní finanční systém, který v rychlosti, transparentnosti a férovosti předčí ten tradiční. Pád burzy FTX však odhaluje, že se realita od těchto představ naprosto odlišuje. Ani kryptosvět nedokáže odolávat ekonomické gravitaci, a to obzvlášť v momentě, kdy se éra nulových úroků neúprosně chýlí ke konci.

Bezprecedentní rychlost, se kterou se odehrál kolaps burzy FTX a sesterské společnosti Alameda, zaskočila většinu pozorovatelů. Málokdo si taktéž uvědomoval zhoubnou propojenost obou subjektů. V posledních dnech vyplývá na povrch, že traderská firma Alameda operovala s extrémní úrovní páky, většinou zajištěné velmi pochybným kolaterálem (často různými tokeny). Dokud na trzích panoval režim přebujelé likvidity, trhliny se neobjevovaly. Nicméně akce centrálních bank způsobují odliv likvidity z finančního systému. A odliv, jak pravil Warren Buffett, ukazuje, kdo plaval nahý.

Spekulativní projekty jsou logicky vůči zdražení financí nejvíce zranitelné. Nicméně zůstává záhadou, proč sofistikovaní hráči, třeba různé venture kapitálové fondy, do FTX investovali s téměř absurdní mírou důvěřivosti. Ke svým investicím nepřistupovali s patřičnou péčí – například nepožadovali, aby jejich představitelé měli své křeslo v představenstvu a mohli chod burzy lépe kontrolovat. Vysvětlení lze opět hledat v prostředí ultranízkých úroků a loňské kryptománii. Řada správců peněž chtěla získat expozici vůči kryptoprojektům takřka za každou cenu.

Současné peripetie však důvěrou institucionálních investorů v celou třídu aktiv otřesou. Pokud svět virtuálních mincí neprojde radikální transformací, jejímž výsledkem bude přísnější regulatorika, a tedy i určitá centralizace, hrozí kryptu neustálá eroze kredibility. Ekosystém digitálních měn je v mnoha ohledech oproti tomu tradičnímu stále v plenkách. Zároveň platí, že excesy, které se na trhu odehrávaly v režimu nulových úroků, nejsou již dále myslitelné v momentě, kdy se peníze zdražují.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.