Po boku ombudsmana Stanislava Křečka strávila Monika Šimůnková skoro tři roky. Jako zástupkyně měla sice své vlastní případy, i tak se dostávala s Křečkem do sporů. Ty letos v létě vyvrcholily tím, že jí Křeček sebral veškerou agendu a Šimůnková rezignovala. Zákonodárci nechtějí, aby se podobná situace opakovala a připravují novelu zákona o veřejném ochránci práv. Její součástí má být úprava pravomocí ombudsmana a přesné rozložení kompetencí mezi ním a jeho zástupcem.

Na místo Šimůnkové už poslanci zvolili nového zástupce právníka Víta Alexandera Schorma. I ten má na řadu věcí jiný pohled než ombudsman. Neshodují se třeba v přístupu k menšinám. V minulosti byl každý na jiné straně ve sporu o to, že realitní kanceláře nemohou odmítat potenciální nájemce z řad romské menšiny nebo kterékoliv jiné menšiny. Křeček tvrdil opak, ale soudy takový přístup považovaly za diskriminační. V minulosti současný ombudsman také prohlásil, že někteří Romové „devastují bytový fond a přeměňují část obcí ve vyloučené lokality“.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.