Pavla Kříže zachytili před čtyřmi lety fotografové na nákupech ruku v ruce s o patnáct let mladší Jolanou Kijonkovou. Média začala spekulovat, že herci známému zejména rolí Štěpána Šafránka ze série o Básnících, ale také vítězstvím v soutěži StarDance, to v manželství s kanadskou animátorkou Bonnie Glover neklape.

„Dorazil domů na zálety a pozapomněl, že za oceánem už jednu ženu má,“ napsal Čas pro hvězdy z vydavatelství Bauer Media. „Tento herec s image slušňáka a gentlemana má zřejmě milenku,“ dodal zase Rytmus života ze stejného vydavatelství. Oba časopisy (mezitím je od Bauer Media odkoupila Mafra Andreje Babiše) svá tvrzení doprovodily fotografiemi.

Háček je v tom, že Kříž byl v té době už nějakou dobu vdovec – jen se o tom veřejně nezmínil. A Kijonkovou si posléze vzal za ženu. Herec, který se s médii o svém soukromí nebaví, se tak proti uvedeným článkům ohradil a s manželkou požadovali po vydavatelství omluvu a satisfakci 2,4 milionu korun. Prvoinstanční soud jim vyhověl, ale přiznal jen milion korun. Bulvár podle něj neoprávněně zasáhl do práva na ochranu jejich soukromí. „S kým se žalobce schází a z jakého důvodu, nijak nesouvisí s jeho uměleckou činností a veřejným vystupováním,“ konstatoval.

Neměli tam chodit

Městský soud v Praze, ke kterému se vydavatelství odvolalo, ale verdikt otočil. Zájem médií prý Křížovi mohli očekávat. „Pokud by nechtěli svůj vztah zveřejňovat, jistě by se nedostavili na veřejnou akci a nechovali se na ní jako partneři,“ konstatoval. A pokud prý odmítají mluvit s bulvárním tiskem, měli řadu jiných možností, jak reagovat. K neoprávněnému zásahu do osobnostních práv žalobců tak podle odvolacího soudu nedošlo.

Verdikt ale před týdnem rozcupoval Nejvyšší soud, když poukázal na rozpor v rozhodnutí nižší instance. Městský soud v Praze totiž připustil, že Křížovi nemají povinnost poskytovat médiím informace o svém soukromém životě, ale přesto jim vytknul, že „neodstranili pochybnosti o morální nezávadnosti svého vzájemného poměru“.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.