Potřebovala získat názor na svůj doktorandský výzkum, proto oslovila staršího kolegu. Namísto pomoci si ale její výsledky přivlastnil a na konferenci vydával za svůj projekt. A není jediná, kdo na evropských vysokých školách zažil diskriminaci. Nějaké formě útisku či znevýhodňování čelí na akademické půdě 62 procent studentů a zaměstnanců. Ze všech obětí ale případ nahlásí jen 13 procent. 

Vyplývá to z průzkumu projektu UniSAFE, kterého se účastnilo téměř 50 tisíc respondentů a zkoumal sexuální obtěžování, psychologické násilí a genderové znevýhodňování na vysokých školách v 15 evropských zemích.

Z těch, kteří takovými situacemi prošli, jich 31 procent zažilo přímo sexuální obtěžování ve fyzické nebo verbální formě – nevhodné sexistické narážky, vtipy, komentáře na vzhled nebo typu „proč ženy studují vysokou, když se mají starat o domácnost“. Nejzranitelnější skupiny, které podléhají různým formám násilí, jsou především lidé s duševním a tělesným postižením a sexuální nebo etnické menšiny. 

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.