Potřebujeme motivovat mladé rodiny, aby měly děti. To znamená, že rodičovský příspěvek je jedna z cest, uvedla předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová k nedávnému sporu uvnitř vládní koalice o délku rodičovské dovolené i výši rodičovského příspěvku. Současný ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS totiž vypustil do éteru myšlenku, že by šlo zkrátit rodičovskou dovolenou, což by nahnalo ženy dřív do práce a přineslo státu peníze. Zkrácení příspěvku nezmínil.

Pravda, zkrácení dovolené podmínil dostatečnou výstavbou školek a jeslí, čímž posunul termín buď do alternativní reality, nebo do budoucnosti, které se nikdo ze současných rodičů ani dětí jejich dětí nemá šanci v tomto státě dožít.

Stanjura tím ovšem rozpoutal bouřlivou debatu. Marian Jurečka jako správný lidovec a multitáta navrhl okamžitě zvýšení příspěvku a na zkracování doby rodičovské se zatvářil asi jako vegan na propečený steak. A možná trochu překvapivě se k valorizaci upnuli i Piráti.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.