Evropská unie měla velké plány v oblasti odstavování uhelných zdrojů. Ruská invaze na Ukrajinu je však převrátila naruby. Po celé Evropě se zvýšilo využití uhelných elektráren a tepláren, což se týká rovněž České republiky. Důvodem vyššího využití uhlí je odklon od ruského plynu, jehož dodávky jsou nyní omezené.

Tuzemské uhelné zdroje proto zažívají skvělý rok. „V současné době máme rekordní výrobu. Stojí za ní zejména enormní zájem o energii, nedostatek spolehlivých řiditelných zdrojů v Evropě, bezpečnost tuzemského hnědého uhlí i všeobecná energetická krize,“ uvádí mluvčí skupiny Sev.en Energy Gabriela Sáričková Benešová. Skupina miliardáře Pavla Tykače vlastní teplárny v Kladně a Zlíně a elektrárny ve Chvaleticích a Počeradech.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.