Hudbu má stále nejraději arabskou. V Česku ale miluje letní večery u ohně a zpívaní lidovek či folkových písní. Ze syrských jídel si nejvíce pochutná na vinných listech plněných masem a rýží, na kachnu s knedlíkem a zelím či svíčkovou se ale netěší o nic méně. Když je ve škole a s kamarády, přemýšlí v češtině, doma s rodiči v arabštině.

„Stala se ze mě napůl Češka, napůl Syřanka. Vždyť už tady žiju skoro deset let, mám české kamarády i kluka,“ říká devatenáctiletá Natalia Haddad, která do Česka dorazila s rodiči a sestrou v roce 2013 z občanskou válkou deptané Sýrie. Právě Syřané tvoří většinu migrantů z Blízkého východu, kteří se dodnes pokoušejí přes střední Evropu dosáhnout západní Evropy. Na konci září kvůli nim vláda nařídila opětovné hlídání česko-slovenské hranice, které má pokračovat do 26. prosince.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.