Kdo si ukládá měsíčně jen stokoruny na důchod, tak si pohorší. Ministerstvo financí chystá změny v penzijním připojištění, které mají lidi motivovat k vyšším příspěvkům. Úpravy v takzvaném třetím pilíři jdou přitom proti současnému trendu, kdy někteří lidé systém opouštějí, snižují si pravidelný měsíční vklad, či případně peníze vybírají formou takzvaného předdůchodu. Vede je k tomu inflace a obavy ze znehodnocení peněz.

Třetím pilířem se rozumí dobrovolné spoření do penzijních fondů. Stát takovým spořitelům přidává příspěvek, aby je podporoval ve střádání na důchod. Kdo nyní spoří 300 korun měsíčně, dostává od státu dalších 90. Maximálně může získat 230 korun, pokud si měsíčně uloží alespoň tisícovku. Státní pomoc se však má od roku 2024 změnit. Počítá s tím návrh ministerstva financí, jímž by se měla po Novém roce zabývat vláda.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.