Inflační hrozba je v americké ekonomice věcí minulosti. Podobně velikášské výroky zaznívaly bezprostředně po zveřejnění cenové statistiky za listopad. Navzdory tomu, že jsme se pravděpodobně již stali svědky vyvrcholení inflace, je deklarace konečného vítězství zcela předčasná. Nálada trhů svědčí o přehnaném entuziasmu, který většinou nemívá dlouhého trvání.

Přestože ukazatel prošel viditelným snížením, zůstává silná inflace v sektoru služeb – právě v tomto segmentu je obtížnější pádivý růst cen vykořenit. Návrat cenové dynamiky na úrovně konzistentní s mandátem Fedu komplikuje přehřátý pracovní trh. Historie nás učí, že dosáhnout hmatatelné redukce inflačních čísel se nikdy neobešlo bez zvýšení nezaměstnanosti.

Současná euforie na finančních trzích rozhodně netěší centrální bankéře. Klíčovým cílem monetárních restrikcí má být utažení podmínek financování, které se propíše do zpomalení HDP a opět pomůže vybalancovat nabídku s poptávkou. Nicméně současný mohutný kurzový vzestup na akciích a pokles dluhopisových výnosů přináší uvolnění podmínek financování, což destrukci poptávky, o kterou Fed usiluje, brzdí.

Centrální banka proto bude muset učinit jasné kroky, které pomohou neřízené utahování podmínek financování odvrátit. Na středečním zasedání zvedne úroky o 50 bazických bodů (tedy o půl procentního bodu) – to můžeme považovat za hotovou věc. Jerome Powell se snaží být pro trhy maximálně čitelný a překvapivý hike o 75 bodů by odporoval jeho stylu. Strategie, která může zafungovat, je oznámit, že ke zvýšení o půl procentního bodu dojde i na únorovém zasedání.

Burzy na takový scénář ovšem nejsou připraveny. Po zveřejnění inflačních čísel optimisticky předpokládají, že se terminální sazba nevyšplhá ani k pěti procentům a do konce roku 2023 se dočkáme dvojnásobného snížení úroků. Historie však nabízí mnoho varování proti předčasnému snižování sazeb, což si bankéři uvědomují.

Dříve nebo později tak investoři opět přecení svá očekávání směrem k realitě, která je bohužel komplikovanější. Akciové valuace se tak nejspíše opět vydají dolů.