Je to nejpalčivější ekonomický problém současného Česka. Inflace čili zdražování zboží energií a služeb, jejíž tempo je nyní nejrychlejší za poslední tři dekády. Lidi připravuje o velkou část úspor a sociálně slabé ještě víc přibližuje chudobě. Firmy zase kvůli vyšším nákladům musí šetřit a leckde budou propouštět. Růst cen nyní sice vrcholí, ale tuzemské hospodářství se s ním bude podle ekonomů potýkat i v nadcházejícím roce.

Zdražování způsobily podle analytiků finance, které lidem zbyly v peněženkách z dob pandemie, včetně miliard, které jako pomoc v nouzi vyplácel stát. V únoru navíc vypukla válka na Ukrajině, jež přinesla skokový růst cen plynu, elektřiny a některých surovin.

V listopadu byly ceny služeb a zboží v Česku o 16,2 procenta vyšší než před rokem. Statistický úřad ovšem do listopadových dat započítal část jednorázové státní dotace na energie, takzvaného úsporného tarifu. Bez započítání této dotace byly ceny vyšší téměř o 20 procent. Česko je tak v pořadí zemí s nejrychleji rostoucími cenami v Evropské unii na pátém místě.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.