Když zkraje letošního roku tehdejší druhý muž koaličního hnutí STAN Jan Farský oznámil, že na více než půl roku odjede na stipendijní pobyt do USA, patřili poslanci opozičního ANO k jeho kritikům. „Cítím závazek ke svým voličům, neumím si představit, že bych na půl roku odešla a přestala pracovat,“ říkala tehdy šéfka poslanců ANO Alena Schillerová. Právě její klub je na tom ale s účastí na hlasování po roce a čtvrt tohoto volebního období nejhůř.

Nejnižší účast na hlasování má nejen co do celkového průměru, ale také mezi jednotlivci. Schillerová kolegy hájí s tím, že účast na hlasováních je jen zlomek práce poslance. Což je pravda. Důležitým kritériem pro posuzování aktivity poslanců je i to, zda jsou zpravodaji nebo předkladateli návrhů. V obou těchto směrech jsou z ANO velmi pracovití Radek Vondráček nebo Martin Kolovratník, z koalice pak třeba lidovec Róbert Teleky.

Přesto vysoké absence opozičních poslanců jsou změnou oproti minulým volebním obdobím, kdy tradičně nejvíc meškali zástupci vládních stran.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.