Čím více virtuální reality, tím větší propad hodnoty. Tak by se dal charakterizovat rok 2022 z pohledu vývoje akcií společností, které tvoří takzvané metaverzum. Firmám hluboce ponořeným do byznysu spojeného s tvorbou paralelního digitálního světa, jakými jsou třeba herní gigant Roblox nebo Nvidia, lídr na trhu procesorů interaktivní grafiky, šla hodnota dolů rychleji než technologickému odvětví jako celku.

Zatímco index Nasdaq vloni spadl bezmála o 34 procent, akcie uvedených podniků se obchodovaly o 73, respektive 50 procent levněji. Úplně nejvíce pak byly postiženy firmy ze světa virtuálních měn. Coinbase, která je součástí našeho Metaverse Indexu, spadla v roce 2022 o závratných 86 procent. Na vývoji hodnoty směnárny se podepsal pád burzy FTX. Příběh jejího krachu je sice řetězcem osobních selhání, ale s celkovou nervozitou na trhu technologických aktiv spojen je.

Paniku z pádu do virtuálna dobře ilustruje také srovnání čtyř velkých hráčů metaverza: Microsoft, Amazon, Alphabet a Meta Platforms. Zde je z pohledu hodnoty jednoznačně poraženým právě posledně jmenovaný Zuckerbergův provozovatel Facebooku, Instagramu a dalších sociálních médií. S loňským poklesem ceny akcie téměř o dvě třetiny je spojována vysoká investiční angažovanost právě při tvorbě virtuálního světa. Pro jeho investory tak špatnou zprávou roku bylo rozhodnutí pokračovat v masivních investicích společnosti do divize Reality Labs. Ta je s 20procentním podílem na výdajích společnosti zatím spíše jen nákladovou než výnosovou položkou.

Znamená však špatný rok pro virtuální realitu její zmrazení, nebo přinejmenším zbrzdění? Vzpomeňme si na dot.com bublinu a její splasknutí v první letech milénia. Tehdy mnozí předpovídali zastavení rozvoje e-shopů, či dokonce slepou uličku ve vývoji maloobchodu. Už dobře víme, že šlo jen o logickou korekci překotného vývoje. Dnes se e-shopy na celkovém obchodu podílejí v desítkách procent a postupně si ukrajují stále větší díl bez ohledu na nafukování a splaskávání jakýchkoliv bublin.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze