V mírně pokročilých fázích naší ekonomické transformace, datovaných přibližně druhou polovinou 90. let, se cílená hospodářská politika, zaměřená na lákání přímých zahraničních investic prostřednictvím atraktivních a robustních finančních pobídek, stala podstatným a účinným parametrem ekonomické reality. Tehdy šlo o racionálně odůvodnitelný a přínosný krok. Bez něj by bylo jen obtížně představitelné zahájení dvě dekády trvající ekonomické konvergence vůči hlavnímu evropskému proudu.

Před přibližně 25 lety v naší ekonomice chyběl nejen kapitál, který by byl schopen odstartovat potřebné strukturální změny a očekávanou ekonomickou prosperitu a z ní plynoucí blahobyt, ale i potřebné manažerské kompetence a zkušenosti. Zahraniční investice v této době zcela naplnily a překročily původní očekávání a splnily svoji historickou misi.

Problém spočívá v tom, že tehdy nastavený strukturální model zůstal dodnes prakticky nezměněn. A to přesto, že se za ono období změnila podstatně ekonomická realita.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.