Od spuštění dotačního programu Nová zelená úsporám Light, který je zaměřený na energetické úspory v rodinných domech, uplynulo pouze dva a půl týdne. Zájem o něj je ale tak obrovský, že už nyní ministerstvo životního prostředí zdvojnásobuje množství peněz, které na něj vyčlení. Celkem tak mezi seniory a nízkopříjmové domácnosti, pro které je program určen, rozdělí tři miliardy korun. A asi to nebude konečná částka.

K 26. lednu bylo v programu podáno 8306 žádostí s požadavkem na dotaci 951 milionů korun. První desítky milionů v ten samý den odešly na účty domácností.

„Naším cílem je ve financování programu pokračovat. Chceme, aby každý oprávněný zájemce, který bude chtít zateplit své obydlí, měl možnost dotaci získat,“ řekl ministr životního prostředí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Žadatelé z něj mohou poměrně snadno získat až 150 tisíc korun.

Největší zájem je o dotace na výměnu oken, program ale podporuje i zateplení fasády, střechy, stropů a podlah. O podporu nejčastěji žádají majitelé nemovitostí z řad seniorů. Průměrný věk žadatelů se podle ministerstva pohybuje kolem 72 let, výjimkou nejsou ale ani starší ročníky. Rekord zatím drží 96letá důchodkyně. Nízkopříjmové domácnosti pobírající příspěvek na bydlení zatím tvoří jen pět procent žádostí, respektive 10 procent, pokud se k tomu připočítají i ty, v nichž bydlí senioři.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.