Už od začátku prosince mají majitelé rodinného domu v Tetčicích u Brna na střeše hotovou fotovoltaickou elektrárnu. Aby ji mohli začít používat a získávat tak elektřinu ze slunečních paprsků, potřebují ještě připojení do distribuční sítě. Teprve pak smí výrobu elektřiny spustit. Jenže jejich sen o energetické samovýrobě ztroskotává u distribuční společnosti. Ta jim bez jakékoliv omluvy sdělila, že jejich elektrárnu připojí až v polovině listopadu. Majitelů fotovoltaik, kteří naráží na stejný problém, je přitom spousta.

Několikaměsíční čekání trápí nejvíce zákazníky distribuční společnosti EG.D, patřící pod energetickou společnost E.ON. Na starosti má Jihočeský a Jihomoravský kraj, Vysočinu a částečně také Zlínský a Olomoucký kraj. Podle lidí ze solární branže jsou její lhůty extrémní. „Termíny se protáhly i u jiných distributorů, ale ne takhle. Standardně připojení stále trvá jeden měsíc,“ sdělil HN výkonný ředitel Solární asociace Jan Krčmář.

Lidé  kvůli dlouhému čekání na připojení přijdou i o letní sezonu, která je pro výrobu elektřiny z fotovoltaiky nejlepší. Zbytečně jim na střeše zůstane ladem. Stejně tak se jim oddálí vyplacení dotace z programu Nová zelená úsporám, o kterou žádá téměř každý majitel rodinného domu s fotovoltaikou. A obtíže to způsobuje i firmám, které instalace provádí – většinou totiž od zákazníků dostávají plně zaplaceno až po jejich připojení do sítě. Oddalování připojení poškozuje jejich cash flow.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se