Mezi vládou a obcemi se rozhořel spor o podobu daně z nemovitých věcí. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) ji plánuje plošně zvýšit a část nových výnosů stáhnout do státní pokladny, což radnice odmítají. „Hněv občanů by se snesl na města a obce, které by z toho navíc vůbec neprofitovaly,“ říká výkonná ředitelka Svazu měst a obcí Radka Vladyková. I kvůli nelibosti svých obyvatel nechávají radnice daň často nižší, než ji mohou nastavit. Letos ji zvedlo na maximum 13 obcí.

Konkrétně si navýšily takzvaný místní koeficient u daně z nemovitosti na pětku. Znamená to, že v dané obci se platí pětinásobek z částky, kterou ukládá zákon o dani z nemovitých věcí. Aktuálně má tak nejvyšší koeficient 44 českých obcí. Třináctka „nováčků“ se při zvýšení daně, jejíž výnosy jdou dnes obcím, zaměřila hlavně na rekreanty a firmy.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.