Zaměstnancům automobilky Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku vzrostou od dubna základní mzdy v průměru nejméně o 11,7 procenta. Od 1. ledna 2024 jim pak mzdy stoupnou o dalších 7,8 procenta. Budou mít rovněž nárok například na mimořádné bonusy v celkové výši 40 tisíc korun. Vyplývá to z nové podoby mzdové části kolektivní smlouvy, na níž se v pondělí dohodly odbory a vedení závodu Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC). Dodatek kolektivní smlouvy pro období od dubna 2023 do konce března 2025 podepíšou v následujících dnech, sdělila společnost HMMC v tiskové zprávě.

Odbory i vedení podniku tak schválily návrh zprostředkovatele, který vstoupil do vyjednávání poté, co se odboráři se zaměstnavatelem nedokázali shodnout na růstu mezd při osmi kolech jednání. „Pracovník v pozici operátor 3, která je v závodě HMMC nejčastější, si tak v samotné základní mzdě v dubnu 2023 polepší o 4000 měsíčně a od ledna 2024 o další 3000 korun,“ uvedla firma. Průměrný měsíční výdělek v dělnických pozicích za rok 2022 dosáhl ve slezské továrně 47 518 korun.

„Zaměstnanci navíc po podpisu dodatku kolektivní smlouvy obdrží ve výplatě za únor mimořádný bonus ve výši 30 tisíc korun a dalších 10 tisíc korun splatných do 30. dubna 2024. Díky růstu základních mezd se proporčně navýší i bonusy a příplatky, odvozené od základní mzdy,“ uvedla firma. Finální růst výdělků tak podle ní zřejmě bude ještě výraznější, než je procentuální navýšení základních mezd.

„Kolektivní vyjednávání je vždy o hledání kompromisu, a byť se tento rodil velice těžce a problematicky, tak nakonec jsme k němu přece jen určitým způsobem dokráčeli. A až čas ukáže, jaký přínos pro zaměstnance nová podoba mzdového dodatku kolektivní smlouvy bude reálně mít, protože jsme tentokrát nejednali jen o nárůstu základních mezd a výši kompenzačního bonusu, ale i o dalších složkách mzdy, které mají rovněž dopad na odměňování zaměstnanců,“ uvedl předseda základní odborové organizace Kovo Hyundai Czech Patrik Fupšo.

Nový dodatek řeší i další úpravy, jako jsou například pravidla pro vyplácení bonusů za docházku nebo zvýšení příplatku za přesčasy. „Další novinka se týká délky dovolené – zatímco doposud mají zaměstnanci nárok na 25 dnů dovolené a po sedmi odpracovaných letech v HMMC jim náleží den volna navíc, nově budou mít nárok na 26 dnů dovolené již po pěti letech a další jeden den dovolené jim připadne po 15 odpracovaných letech,“ uvedla firma.

Továrna v Nošovicích je jediným výrobním závodem Hyundai v Evropské unii. Produkuje až 1400 aut denně. Vyrábí modely Tucson, i30 v několika variantách, sportovní i30 N a Kona Electric. Loni automobilka vyrobila 322 500 aut, meziročně o 47 500 vozů více. Letošní plán výroby je stanoven na 328 500 vozů. V roce 2021 nošovické továrně stoupl zisk o 5,55 miliardy na 8,91 miliardy korun a tržby jí vzrostly o 26,5 miliardy na 140,42 miliardy korun. Automobilka má více než 3200 pracovníků a dalších 8700 zaměstnanců pracuje u jejích subdodavatelů.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.