Česká měna pokořila další milník a nyní se obchoduje v kurzu nižším než 24 CZK za euro. Na dohled je nejsilnější kurz z července roku 2008, kdy se obchodovala za 23,50 CZK za euro. Jak dlouho se koruna může tak vysoko udržet?

Za vším dnes hledejte centrální banky a ani tady to nebude jiné. Množství volného kapitálu, který zoufale hledá cesty ke zhodnocení nad úroveň inflace, je stále obrovské. A tudíž si zahraniční investoři nemohli nevšimnout, že diskontní sazba v Česku je šest procent a v eurozóně aktuálně dvě procenta. Proto česká koruna táhne. Jenže proč až nyní? Úrokové rozpětí mezi ČR a eurozónou bylo v červnu 2022 přece daleko vyšší než dnes. ECB v té době měla srovnatelnou sazbu na úrovni minus 0,5 procenta oproti šesti procentům v Česku. Odpověď hledejme v kombinaci vlivů.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.