Vláda se chystá postavit čelem strukturálnímu deficitu ve výši více než dvou set miliard korun ročně, za který může zhruba z poloviny tzv. zrušení superhrubé mzdy, a tedy výrazné snížení daní z příjmů fyzických osob schválené v prosinci 2020. Pokud by vláda přistoupila ke zvýšení progresivních prvků zdanění vysokých příjmů zaměstnanců (například zvýšení dnešní druhé sazby daně 23 procent nebo zavedení dalších progresivních pásem), ve skutečnosti se bude jednat ne o prohloubení progresivního zdanění, ale o snížení rozsahu regresivního zdanění. Český stát totiž zdaňuje zaměstnance s vysokými příjmy ne rovně, a už vůbec ne progresivně, ale relativně výrazně regresivně.

Výraznou měrou za to mohou regresivní stropy na odvody sociálního pojištění a jen mírná progrese v dani z příjmů fyzických osob.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.