Vláda se chystá postavit čelem strukturálnímu deficitu ve výši více než dvou set miliard korun ročně, za který může zhruba z poloviny tzv. zrušení superhrubé mzdy, a tedy výrazné snížení daní z příjmů fyzických osob schválené v prosinci 2020. Pokud by vláda přistoupila ke zvýšení progresivních prvků zdanění vysokých příjmů zaměstnanců (například zvýšení dnešní druhé sazby daně 23 procent nebo zavedení dalších progresivních pásem), ve skutečnosti se bude jednat ne o prohloubení progresivního zdanění, ale o snížení rozsahu regresivního zdanění. Český stát totiž zdaňuje zaměstnance s vysokými příjmy ne rovně, a už vůbec ne progresivně, ale relativně výrazně regresivně.
Výraznou měrou za to mohou regresivní stropy na odvody sociálního pojištění a jen mírná progrese v dani z příjmů fyzických osob.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.









