Neexistuje oběd zdarma je často používané pořekadlo ekonomů. Hodí se i pro popis prudkého propadu reálných mezd, jehož jsme svědky v Česku. Jistě, o kupní sílu našich mezd nás obírá inflační vlna, která se přelila (nejen) přes celou Evropu. Jenže inflace tvoří v příběhu tuzemských mezd až druhé dějství. Prvním byl jejich dřívější, nadměrný růst.

Ten předstihoval růst produktivity po celé období 2016–2021 a bylo jen otázkou času, kdy a jak se nerovnováha provalí. Inflace vytvořila k upuštění vzduchu z nafouknutého polštáře vhodné podmínky tím, že umožnila firmám diferencovat ve mzdách, aniž by je některé musely nominálně snižovat. Což by zřejmě byl krok neslučitelný se středoevropskou podnikovou kulturou.

Že bychom se vrátili ve vztahu mezd a produktivity až do bodu nula, je nepravděpodobné. Ve prospěch zaměstnanců hrají nízká nezaměstnanost i obvyklá zpoždění mzdových úprav za inflací. Mimochodem, na míru tolerance svých pracovníků už narazil jeden nejmenovaný korejský podnik.

Další vývoj mezd tedy přinese do českých domácností určitou úlevu, stěží ale kýžené zvýšení životní úrovně. Limitem totiž zůstane produktivita, jejíž růst se v posledních letech ztenčuje až na samou hranici viditelnosti. Omezený tah v komíně produktivity je globálním problémem, který teprve čeká na přesnou analýzu. Jasné se ovšem zdá, že do budoucna nebude o moc lépe.

Předně, nekonečné pracovní hodiny vyšly z módy. Naopak se zdůrazňuje rovnováha mezi prací a osobním životem. Počet odpracovaných hodin dlouhodobě klesá i v Česku a období pandemie tento vývoj jen urychlilo. Ještě důležitější ovšem může být změna priorit u investic. Přednost dostávají z pochopitelných důvodů vojenská obrana, energetická bezpečnost či environmentální udržitelnost. Jsou to témata investičně nákladná, která ale mají, na rozdíl od zvyšování produktivity, ambici naši životní úroveň v tradičním pojetí nanejvýš udržet, nikoliv posunout výš. Před ekonomy, ale hlavně politiky, tak vyvstává otázka, jak korigovat nerealistická očekávání ve společnosti. Bude to těžké.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.