Společnost ČEZ v minulosti snila o velkolepé expanzi na jihovýchod Evropy i jinam. Po neblahých zkušenostech však postupně vycouvala nejen z Balkánu, ale i z většiny dalších zahraničních angažmá ve velké energetice. Pokud dnes investuje v cizině, omezuje se spíš na oblast větrných elektráren či energetických služeb.

To je v kontrastu s tím, že společnost má aktuálně k dispozici zhruba 6,2 miliardy korun připravených nasypat do perspektivních start-upů. Peníze sice teoreticky mohou směřovat i do Česka, zkušenosti z minulosti však ukazují, že více příležitostí v této oblasti se nachází v západní Evropě či Izraeli. Vyhledat nové příležitosti má za úkol vlastní investiční fond Inven Capital, od jehož založení letos uplyne deset let. Fond zároveň s nově poskytnutými 50 miliony eur od Evropské investiční banky (EIB) naplno rozjíždí druhou investiční periodu ve své historii.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.