Současná inflační situace staví na hlavu zaběhlé pořádky. Evropská centrální banka, notorický zastánce záporných úroků, se proměnila v největšího jestřába ze systémově důležitých centrálních bank. Na sklonku roku šokovala investory i Bank of Japan (BoJ), která oznámila zdánlivě nenápadný technický krok: rozšíření tolerančního pásma pro výnos desetiletého dluhopisu, které udržuje v rámci politiky kontroly výnosové křivky (YCC).

Toto na první pohled vágní opatření může mít markantní vliv na globální trhy. Prostředí permanentně záporných sazeb v Japonsku donutilo tamní správce peněz poohlížet se po investičních příležitostech napříč celou planetou. Stali se z nich prominentní kupci například amerických či francouzských vládních bondů. Pokud však BoJ vysílá první signály naznačující potenciální ukončení YCC, vrací se japonští institucionální hráči zpět do domácích papírů. Současně redukují své pozice v globálních dluhopisech, čímž tlačí jejich výnosy vzhůru.

Centrální bankéři deklarovali, že současné kroky jsou technického rázu a neohlašují blížící se monetární obrat. Portfolio manažeři však jejich rétorice příliš nedůvěřují. Aby BoJ svá slova podpořila činy a udržela dluhopisové výnosy v požadovaném pásmu, musela začít vládní papíry opět ve značném rozsahu nakupovat. Svými akcemi napumpovala do globálního finančního systému novou likviditu v objemech, které dokonce převýšily tempo, jimiž americký Fed a ostatní centrální banky zmenšují své bilance. Právě tuto likviditní infuzi považují mnozí pozorovatelé za jeden z faktorů, které poslaly v lednu ceny aktiv prudce nahoru.

Přestože i nastupující guvernér banky inklinuje k holubičí politice, nedokáže instituce donekonečna odolávat ekonomické gravitaci. Kromě inflačních tlaků se v japonské ekonomice derou nahoru i mzdy. Nové vedení čeká delikátní balancování. Neřízený exit BoJ z režimu YCC by poslal trhy do sestupné spirály. Geograficky vzdálenou a obtížně čitelnou japonskou centrální banku se tak letos vyplatí bedlivě sledovat investorům po celém světě.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist