Evropská komise zakázala svým zaměstnancům používat na služebních zařízeních čínskou sociální síť TikTok s odkazem na možnou kybernetickou hrozbu. Ve čtvrtek o tom informoval evropský komisař pro vnitřní trh Thierry Breton s tím, že zákaz začne platit od 15. března a kromě služebních mobilů či tabletů se bude týkat i soukromých zařízení, na nichž mají zaměstnanci zároveň nainstalované pracovní aplikace..

„Komise je odhodlaná zajistit, aby její zaměstnanci byli dobře chráněni před stále častějšími kybernetickými hrozbami a incidenty. Je proto naší povinností reagovat na možné kybernetické nebezpečí co možná nejdříve,“ uvedla unijní exekutiva v prohlášení. Breton neuvedl žádné podrobnosti a nesdělil, zda bylo rozhodnutí podmíněno nějakým konkrétním incidentem. Mluvčí Evropské komise na dotaz novinářů řekl, že instituce nejednala pod tlakem USA a že debata o dalších čínských aplikacích, jako je například WeChat, se zatím nevedla.

TikTok v prvním komentáři sdělil, že krok komise je „pomýlený a založený na zásadním nepochopení“. „Kontaktovali jsme komisi, abychom si vše ujasnili a vysvětlili, jak chráníme data 125 milionů lidí v Evropské unii, kteří TikTok každý měsíc využívají,“ citovala z prohlášení mluvčí agentura Reuters. 

Jak píše agentura AP, TikTok čelí sílící kontrole ze strany Evropy a Spojených států ohledně bezpečnosti a ochrany osobních údajů. Panují například obavy, že by tato populární aplikace mohla být využívána pro šíření čínské propagandy, nebo ze zneužití dat uživatelů. To vše se děje v době, kdy ve stratosféře létají špionážní balony a Čína se Západem vedou technologickou válku, podotýká AP. 

Jak nedávno pro HN uvedl expert na kybernetickou bezpečnost Radim Polčák, data z TikToku mohou být velmi cenná například pro zpravodajské a bezpečnostní složky Číny, které se k nim mohou snadno dostat. A to skrze čínskou firmu ByteDance, která za aplikací stojí. Čínské zákony totiž nařizují svým společnostem a občanům v zahraničí spolupracovat s čínskými tajnými službami. Firma jakákoli podobná nařčení dlouhodobě odmítá.

Opatření EU následuje po podobných krocích v USA, kde více než polovina států a Kongres zakázaly aplikaci TikTok na oficiálních vládních zařízeních. O něčem podobném ale uvažují i některé české úřady, například ministerstvo zahraničních věcí. 

Před čínskou sítí TikTok, která má v Česku dva miliony uživatelů, tento týden na konferenci v Poslanecké sněmovně varoval i šéf Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Lukáš Kintr: „Jde o excesivní sběr dat, přičemž část z nich nijak nesouvisí s fungováním aplikace.“ 

Společnost TikTok se také dostala pod tlak EU, aby se přizpůsobila připravovaným novým digitálním předpisům, jejichž cílem je přimět velké online platformy, aby se zbavily toxického a nelegálního obsahu, a přísným pravidlům bloku o ochraně osobních údajů.

Společnost uvedla, že plánuje otevřít další dvě evropská datová centra, aby obavy o ochranu osobních údajů rozptýlila.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist